Krádeží vozidel sice rok od roku ubývá, to ovšem neznamená, že by se řidiči o svá auta již nemuseli obávat. Co vynalézavé lupiče láká nejvíce? A jaké kroky podniknout, abychom jim ke krádeži zbytečně nenapomáhali? To a ještě více se dozvíte v článku.

Hojně se krade i ve dne

Ke krádežím aut odjakživa nejvíce docházelo v noci, to už ale zdaleka neplatí. Zloději dnes nemají problém odcizit vůz i za bílého dne, na veřejném prostranství a za přítomnosti kolemjdoucích. Umožňují jim to léta praxe a osvědčené fígle, které mnohdy zůstanou bez povšimnutí.

Kde a jaká vozidla se kradou nejvíce?

Dle statistik ministerstva vnitra České republiky se za rok 2017 ukradlo téměř 4 000 vozů, z toho nejvíce zaplakali majitelé vozů značky ŠKODA (zejména Octavia), a nejméně naopak majitelé vozů asijského a amerického původu. Na pozoru by se před zloději měli mít především obyvatelé Prahy a celkově Středočeského kraje.

Chraňte své auto

Bohužel neexistuje žádná jistota, která by dokazovala, že právě vaše vozidlo je v bezpečí. Určitá pravidla, díky nimž lze krádeži leckdy předejít, by tedy měli dodržovat majitelé jak ojetých, tak i luxusnějších aut různých typů i značek. Mnohdy se také vyplatí si k povinnému ručení sjednat připojištění vozu proti krádeži. Více se dozvíte na konci článku.

Základní pravidla, která se vyplatí dodržovat:

  • Pořiďte si vhodné zabezpečení

Poučte se z chyb mnoha řidičů a uzamykejte řadící páku vždy, když auto necháváte bez dozoru, byť jen na kratší dobu. To samé platí i pro aktivaci bezpečnostního systému. Mezi další mechanická zabezpečení patří také zámky volantu, ty však v dnešní době nemají smysl. Pokud chce zloděj auto krást, se zamčeným volantem si hbitě poradí.

Chcete-li do zabezpečení více investovat, klid v duši vám zajistí GPS systémy, díky nimž máte své auto neustále pod dohledem. Jejich pořízení vyjde na zhruba 10 000 korun.

  • Zaměňte nebo odstraňte z auta označení motorizace

Krádež auta na zakázku zloději znesnadníte tím, že z něj odstraníte nebo alespoň zaměníte označení motorizace. Doporučujeme značku nejprve nahřát fénem nebo horkovzdušnou pistolí a poté jemně oškrábat starou kreditkou. Zbytky lepidla pak odstraňte technickým benzínem či toluenem.

  • Nenechávejte v autě doklady ani cennosti na očích

Pokud necháte v autě doklady, především technický průkaz, přihrajete tím zlodějovi do karet – zjednodušíte mu tím legalizaci vozidla. Zároveň tím přiděláte starosti sobě, protože nebudete mít způsob, jak prokázat vlastnictví vozidla pojišťovně. Rovněž nedělejte ze svého vozu výkladní skříň a nenechávejte v něm cennosti jako je notebook, mobil nebo kabelka.

  • Parkujte chytře

Dalším krokem, který nic nestojí, ale může vám ušetřit mnoho starostí, je promyšlené parkování. Parkujte nejlépe pod přímým dohledem kamer, na hlídaných parkovištích a vyvarujte se odlehlých a stinných míst. V ideálním případě samozřejmě parkujte v garáži.

Na závěr jen zmíníme, že mnozí řidiči po odcizení vozu litují, že do svého povinného ručení nezahrnuli také připojištění auta proti krádeži. Ušetřete své finance i vůz a připojistěte jej výhodně například u ČSOB Pojišťovny.