Pohonné hmoty nejsou to jediné, na čem se dá ušetřit nějaká ta koruna. Výdaje se dají osekat i jinak než jenom tankováním nejlevnějšího benzínu.

Zapomeňte na jízdu „brzda, plyn“

Asi vás nepřekvapí, že velkou část spotřeby paliva můžete ovlivnit stylem jízdy. A to i v případě, že jste si pořídili auto, které dost „žere“. Jak tedy jezdit, abyste spotřebu udrželi na minimu? Naučte se předvídat situace. Jízda musí být plynulá, zbrklé šlapání na pedály spotřebu zbytečně vyžene nahoru. Pokud například dojíždíte k obci, jednoduše sundejte nohu z plynu a v klidu dojeďte. Stejně se chovejte i při sjezdu z dálnice.

Jízda ve městě nemusí být zátěž pro peněženku

Ve městě je situace trochu složitější, spousta kolon a semaforů nutí řidiče neustále zastavovat a znovu se rozjíždět, čímž narůstá spotřeba paliva. Snažte se opět předvídat, zbytečně rychle nedojíždějte auto v koloně před vámi. Jeďte pomalu, než k vozu dorazíte, nejspíš už padne zelená a vy můžete pokračovat dál. Pokud se blížíte k přechodu pro chodce, dobře se rozhlédněte a preventivně dejte nohu z plynu. Chodec má čas rychle přejít a vy nebudete muset vůbec zastavovat a znovu se rozjíždět.

Přezouvejte pneumatiky, vyplatí se to

Ušetřit můžete i na pneumatikách. Vyhněte se klasickým neřestem, jako je dojíždění zimních pneumatik v létě. Jakmile budete jezdit na zimních pneumatikách v horkém počasí, nejenom že automaticky zvýšíte spotřebu pohonných hmot, ale navíc si velmi brzy sjedete vzorek na běhounu. Minimální hloubka dezénu u zimních pneumatik je ze zákona 4 mm. Budete pak muset kupovat nový pár a ve finále se vám to finančně vůbec nevyplatí.

Kontrolujte optimální nahuštění pneumatik

S tlakem v pneumatikách je to obdobné. U příliš přehuštěných pneumatik stoupá riziko, že gumy prorazíte a budete muset koupit novou sadu. Podhuštěné pneumatiky vám naopak budou plavat na vozovce a zvýšíte tím riziko smyku. V obou případech jsou gumy nadstandardně zatěžovány, zbytečně brzo budou na odpis a vy to pocítíte v peněžence.

Pozor na maximální zátěž auta

Ohlídejte si také náklad, který v autě převážíte. Zbytečně nevozte na střeše box, když v něm aktuálně nic nevezete. Kvůli odporu vzduchu opět spotřebujete víc paliva, než byste museli. S každou další zátěží navíc, zkontrolujte tlak v pneumatikách. Nikdy nepřesahujte maximální zátěž vozu doporučenou výrobcem. Poškodíte tím automobil i pneumatiky a zbytečné výdaje přece nechcete.

Pohonné hmoty nejsou to jediné, na čem se dá ušetřit nějaká ta koruna. Výdaje se dají osekat i jinak než jenom tankováním nejlevnějšího benzínu.